JAK URZĄDZIĆ SALON KOSMETYCZNY
Zanim klientka zobaczy efekt końcowy zabiegu, na który się zapisała, dostrzeże w pierwszej kolejności wystrój pomieszczenia, do którego weszła. Pierwsze sekundy i spojrzenia zadecydują czy zdecyduje się na zabieg, czy raczej zrezygnuje. Co skłoni ją do tego aby zostać? Kilka czynników.
O zdanie na temat wystroju wnętrz gabinetu kosmetycznego zapytałyśmy Martę Błaszczyk, łódzką projektantkę wnętrz i oto co nam doradziła:
Temat wystroju wnętrz gabinetu kosmetycznego jest bardzo obszerny i w głównej mierze powinien być traktowany indywidualnie i dostosowany do potrzeb każdego salonu. Niemniej na pewno możemy wyłonić kilka podstawowych elementów, bez których nie możemy mówić o dobrze zaprojektowanym salonie kosmetycznym. Są to przede wszystkim:
1. Czystość i estetyka
Aspekt na pozór oczywisty, niemniej warty podkreślenia, bo kluczowy. W miejscu, w którym łatwo o różnego rodzaju zakażenia, czystość a nawet sterylność to podstawa. Nie chodzi tylko o wyszorowane podłogi, czy czyste szyby w oknach, ale o każdy detal we wnętrzu, który w salonie powinien być nieskazitelny i optycznie czysty. Dlatego zrezygnujmy z bibelotów, czy nadmiernej ilości dekoracji, która utrudni sprzątanie i zagraci przestrzeń.
Jeżeli jesteś fanką pstrokatych barw, lub misternych wzorów, przełóż swoją pasję na paznokcie ale ściany lepiej pozostaw w jasnych, neutralnych barwach. Nie sprawdzą się ciemne kolory, lub wiele różnych wzorów użytych na ścianach, podłogach, tkaninach czy meblach. Klasyka, estetyka i minimalizm w wystroju wnętrza, świadczą o profesjonalizmie. Jeżeli gabinet jest estetycznie czysty i nowoczesny, to pokazuje, że tymi samymi wartościami kierują się jego właściciele w stosunku do swoich klientów.
2. Jakość
Większość z nas wie jak wyglądają meble z sieciówek i część z nich mamy u siebie w domu. Nie chcemy ich widzieć w miejscu, w którym profesjonalnie dba się o nasze ciało. Mamy ochotę wejść do wnętrza, które jest różne/lepsze od tego, w czym na co dzień przebywamy. Klienci dostrzegają i doceniają wyjątkowe meble robione na zamówienie. Wszystkie elementy dekoracyjne i meblowe powinny być spójne ze sobą i utrzymane w jednym tonie. Wystawione powinny być wyłącznie te, które są naprawdę niezbędne.
Przestrzeń w gabinecie powinna być doskonale przemyślana i zaprojektowana w sposób funkcjonalny i ułatwiający codzienne korzystanie przez dużą liczbę osób. Nie ma miejsca na przypadkowe elementy czy widoczne niedoskonałości a także zużyte, czy zniszczone elementy.
3. Komfortowa poczekalnia
Zanim klientka trafi do gabinetu zabiegowego, najpewniej w pierwszej kolejności spędzi kilka minut w miejscu, w którym będzie oczekiwać na usługę. Wystrój tej przestrzeni jest więc równie ważny, co wnętrze gabinetu. To tutaj będzie miała czas na rozejrzenie się wokoło i ocenienie salonu, w którym się znajduje. Sprawdzi się wygodna sofa, stolik kawowy, wieszak na okrycia i coś, co umili klientce oczekiwanie.
Klientki docenią mały gratis w postaci czegoś do picia, małych przekąsek, np. słodyczy i wartościowej lektury, której nie kupiłyby same. Może to być szczegółowo opisana oferta salonu, bądź ciekawe i eleganckie magazyny o tematyce podróżniczej, zdrowotnej i beauty. Widok piętrzących się, nieaktualnych, kolorowych brukowców, gdzie tematem głównym jest plotka to przeżytek i nie za dobrze o nas świadczy.
4. Mniej znaczy więcej
Nie wystawiajmy wszystkich produktów kosmetycznych na półkach, regałach, czy w szklanych witrynach. Zasygnalizujmy wybranymi preparatami możliwość zakupu, czy skorzystania z danego specyfiku, jednak znajdźmy osobne, ukryte miejsce, w którym będziemy je przechowywać. Wystawione powinny być tylko te egzemplarze, których używamy, lub pokazowe do sprzedaży.
W wystroju wnętrz gabinetu kosmetycznego sprawdzi się delikatny motyw dekoracyjny, który może zostać użyty w widocznym miejscu w salonie a następnie powtórzony, ale już niekoniecznie we wnętrzu a na przykład na wizytówkach, w ofercie papierowej, katalogu, na stronie internetowej itd.
Kwiaty i świece to zawsze sprawdzony pomysł na dekorację wnętrz, pod warunkiem, że pamiętamy o kilku aspektach. Przede wszystkim, zero sztuczności. Jeżeli nie chcemy ponosić regularnych kosztów związanych ze świeżymi bukietami z kwiatów ciętych, postawmy na rośliny doniczkowe. Nie najlepiej o salonie świadczą dekoracje ze sztucznych kwiatów. Kolorowe, lub pachnące świece będą pięknie wyglądały w kompozycjach ze szklanymi naczyniami, o ile są to świece nowe (a nie wypalone do połowy) i czyste (bez gromadzącej się warstwy kurzu ;) ).
W urządzaniu wnętrza salonu kosmetycznego doskonale pomoże nam zasada stara jak świat, która brzmi „jak cię widza, tak cię piszą”, z tą różnicą, ze to, jak nas ocenią klienci przełoży się na późniejszy zarobek firmy. Dzisiejszy gabinet kosmetyczny to miejsce ekskluzywne, wyjątkowe dla klientki, do którego przychodzi się zrelaksować i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Nie tylko więc świadczone usługi powinny być na wysokim poziomie ale także samo miejsce, w którym się znajduje powinno wyróżniać się spośród innych. Klientka powinna czuć się w nim bezpiecznie, komfortowo i jak gość numer jeden.
a Wy, we wnętrzach jakich gabinetów kosmetycznych lubicie przebywać?
Działania Marty Błaszczyk możecie śledzić na jej blogu: http://www.carefordecor.pl/