Darmowa dostawa od 150,00 zł

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO – HISTORIA STYLIZACJI PAZNOKCI

2017-08-19
JAK TO SIĘ ZACZĘŁO – HISTORIA STYLIZACJI PAZNOKCI

Czy wiesz, że manicure francuski nie ma z Francją nic wspólnego a do malowania paznokci wykorzystywano początkowo farby samochodowe? Kto pierwszy wymyślił, że tą małą część ciała można ozdabiać? Jaki był kolor pierwszego lakieru?

 

Dzisiaj z paznokciami można zrobić niemalże wszystko! Szał zdobień trwa w najlepsze i wydaje się nie mieć żadnych ograniczeń. Moda ta trwa odkąd pamiętamy i dziś zastanawiamy się, czy w ogóle kiedyś był taki czas, w którym kobiety nie malowały paznokci? Otóż był ale bardzo, bardzo dawno.

 

Już w czasach starożytnych zaczęto zdobić paznokcie. Podobno to Nefretete jako pierwsza zaczęła malować je na czerwono. Używała do tego henny i różnych substancji odzwierzęcych i roślinnych. Początkowo ten kolor był zarezerwowany tylko dla rodu królewskiego. Odległe są więc początki stylizacji, jednak to wiek XIX przyniósł znaczną rewolucję w temacie, którą rozwinął początek XX w.

 

Od roku 1800 paznokcie barwiono zapachowym czerwonym olejkiem i polerowano szmatką. Modna była wówczas płytka w kształcie migdała. Ok 30 lat później zaczęto używać patyczka z drewna pomarańczowego do robienia manicure. Na początku 1900 roku, kobiety pielęgnują już paznokcie nożyczkami i używają metalowych pilników. Dostępny jest również błyszczący lakier do paznokci ale tylko dla wybranych, ponieważ był bardzo drogi.

 

Przed pierwszą wojną światową, w sklepach można było kupić pierwszy zestaw do samodzielnego wykonania manicure. Znajduje się w nim zmiękczacz do skórek, lakier, patyczek, pilnik i krótka instrukcja. Dobrze, że czasy się zmieniły, bo do malowania paznokci wykorzystywano wówczas farby samochodowe!

 

Greta Garbo w latach 30. miała mieć długie paznokci do roli w filmie. Ponieważ metody przedłużania nie były wtedy znane, doklejono jej do płytki taśmę filmową i pomalowano na czerwono. W tym okresie dostępnych jest już wiele kolorów lakierów i poprawia się również technologia, która mniej szkodzi płytce. Początkowo malowano jedynie środek paznokcia, boki zostawiając wolne, jednak po kilku latach nastała moda na barwienie całości. Udoskonalono również metody przedłużania paznokci wymyślając tipsy w roku 1937. Gwiazdy światowego formatu jak Rita Hayworth, czy Marylin Monroe nie pojawiają się publicznie bez umalowanych paznokci, wzmacniając tym samym modę na stylizację.

Posiadaczki pierwszych tipsów musiały głęboko rozważyć chęć umycia rąk, bowiem pierwsze sztuczne paznokcie mocowane były za pomocą kleju rozpuszczalnego w wodzie. Wszelki kontakt z wodą groził zrujnowaniem ozdoby. Z czasem jednak metodę udoskonalono i lata 70. to już prawdzie szaleństwo tipsowe. W tym czasie powstał manicure francuski. Gdzie? Oczywiście w USA! Wymyślił go mężczyzna – Jeff Pink, stylista. Chodziło o to aby stylizacja aktorek pasowała do każdego ubrania, bez konieczności przemalowywania paznokci za każdym razem przy zmianie stroju.

 

W latach 80. Wprowadzono frezarki, które pożyczono od dentystów i jubilerów. W samych Stanach Zjednoczonych jest już prawie 100 000 stylistów paznokci.

 

Stylizacja paznokci to bardzo ważny aspekt historii mody i upiększania ciała. Od pierwszych nieśmiałych początków minęły tysiąclecia, podczas których pracowano nad udoskonaleniem preparatów i przyrządów do jak najlepszego wykonania manicure. Dzisiaj, tak samo jak wieki temu, stylizacja paznokci jest dla kobiet niezbędnym elementem całego wyglądu. Całe szczęście, że mamy dzisiaj tak wiele możliwości ozdabiania płytki. Lakiery, narzędzia i preparaty pielęgnacyjne niegdyś dostępne jedynie dla nielicznych, stoją na półkach w każdym domu, w którym mieszka choć jedna kobieta. Fascynujące ile lat prób i błędów kryje się w słoiczku z Twoją kolorową emalią, prawda?

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 541 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-14
Błyskawiczna realizacja zamówienia
2024-11-14
Bardzo szybka realizacja zamówienia, wszystko w najlepszym porządku , bardzo polecam zakupy
pixel