Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Onycholiza – choroba paznokci u rąk i stóp

2023-07-17
Onycholiza – choroba paznokci u rąk i stóp

Onycholiza – choroba paznokci u rąk i stóp

Przeglądając artykuły dotyczące skutków niepożądanych, które mogą przydarzyć się podczas wykonywania manicuru hybrydowego, zapewne nie raz spotkałaś się z terminem „onycholiza”. Wiele osób utożsamia tę chorobę paznokcia tylko i wyłącznie, jako następstwo niewłaściwie wykonanej stylizacji hybrydowej – czy jest tak rzeczywiście?

 

Czym jest onycholiza?

To schorzenie występujące w obrębie paznokcia, w którym dochodzi do częściowego lub całkowitego odklejenia płytki paznokcia od łożyska. Zazwyczaj zmiany pojawiają się od strony wolnego brzegu (górna krawędź) i postępują w stronę macierzy (nasady) paznokcia. Zauważalnym objawem są białe plamki, które z czasem mogą zmienić swoje zabarwienie. W wytworzonych „kieszonkach” chorego paznokcia panują idealne warunki do namnażania mikroorganizmów, dlatego odbarwienia przestrzeni pomiędzy paznokciem a łożyskiem należy koniecznie skonsultować z lekarzem w celu wykluczenia rozwijania się grzybicy paznokci lub infekcji groźną bakterią Pseudomonas aeruginosa.  Nieleczona onycholiza niesie ze sobą poważne konsekwencje, dlatego nie należy lekceważyć nawet niewielkich zmian – warto zasięgnąć  porady specjalisty w celu ustalenia prawidłowego planu leczenia. Co ważne, w przypadku wystąpienia zmian na paznokciu nie wykonuj stylizacji hybrydowej.

 

Przyczyny onycholizy

Najczęstsza przyczyna występowania onycholizy to uraz mechaniczny – bezpośrednie uderzenie w paznokieć, za ciasne obuwie lub takie, w którym dochodzi do wystąpienia nadpotliwości stopy. Tendencja do występowania onycholizy może być dziedziczna – wszelkiego rodzaju deformacje w budowie paznokci lub palców (najczęściej stóp) zaburzają przyleganie płytki do łożyska paznokcia. Przyjmowanie niektórych leków, np. doksorubicyny, tetracykliny naprowadzanej na cel molekularny czy doustnych środków antykoncepcyjnych może również zwiększać ryzyko wystąpienia tej choroby paznokcia. Równie często schorzenie to pojawia się na paznokciach u rąk lub stóp w przebiegu innych chorób – najczęściej takich o podłożu autoimmunologicznym. Osoby zmagające się z łuszczycą, toczniem, cukrzycą, nadczynnością tarczycy czy pęcherzycą cierpią również z powodu onycholizy. Warto wspomnieć, że przyczyną występowania tej choroby może być zaawansowana i nieleczona grzybica paznokci. Zmiany nierzadko są prowokowane zastosowaniem agresywnych środków czyszczących. Okazuje się zatem, że niewłaściwie wykonana stylizacja hybrydowa jest jedną z wielu, a w dodatku nie najczęstsza przyczyną występowania onycholizy.

Leczenie i profilaktyka onycholizy

Trafnie postawiona diagnoza oraz wyeliminowanie, o ile to możliwe, przyczyny prowokującej odklejanie płytki paznokcia od łożyska to podstawa leczenia. W trakcie terapii wdrażane mogą być leki sterydowe niwelujące stan zapalny, przeciwdrobnoustrojowe zapobiegające namnażaniu drobnoustrojów lub takie o działaniu regenerującym i odżywiającym łożysko paznokcia. W ramach profilaktyki onycholizy, zaleca się dobranie odpowiedniego obuwia, regularne skracanie paznokci (zwłaszcza u stóp) oraz ich odpowiednia pielęgnacja. Nieoceniony w tej kwestii będzie preparat zwiększający elastyczność płytki oraz działający odżywczo na łożysko i macierz paznokcia. W tej roli rewelacyjnie sprawdzi się nasz Magic Oil. U osób z tendencją do tej choroby paznokci, w ramach prewencji, poleca się również suplementowanie cynku, biotyny i kolagenu. Wykonując stylizację hybrydową należy zwrócić uwagę na sposób przygotowania paznokcia i samego manicuru. Matując płytkę paznokcia rób to z wyczuciem i tylko w miejscach, które tego wymagają – ograniczysz w ten sposób możliwość przenikania potencjalnie drażniących substancji do łożyska paznokcia. Przestrzegaj czasu utwardzania hybryd oraz mocy lampy UV/LED zalecanych przez producenta, jak również zrezygnuj z agresywnych produktów do stylizacji (zastąp primer kwasowy np. MAGIC NAIL BONDEREM). Usuwając stylizację hybrydową warto zastąpić rozpuszczanie produktów np. acetonem na ich spiłowanie pilnikiem lub frezarką z dobranym odpowiednim frezem.

Powyższy tekst ma charakter informacyjny – w celu zasięgnięcia specjalistycznej porady skonsultuj się z lekarzem lub podologiem.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 294 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-18
Zamówienie i realizacja na 5
2024-07-15
Wszystko ok
pixel