Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Choroby paznokci

2022-03-29
Choroby paznokci

Każdej z nas zależy na pięknych i zadbanych paznokciach. Zdrowe paznokcie są gładkie, równe, bez bruzd i wgłębień, posiadają jednolity kolor. Wolny brzeg paznokcia powinien być biały, nieprzezroczysty. Mocne, zdrowe paznokcie są estetycznym dodatkiem do każdego wyglądu.

 

Paznokcie narażone są na wiele czynników, przez których ich wygląd może ulec zmianie. Zmiany na paznokciach mogą symbolizować niedobory witamin i minerałów, ale mogą zostać również uszkodzone przez urazy mechaniczne, może pojawić się zakażenie bakteryjne bądź grzybiczne. Nie są to wyłącznie nieschludnie wyglądające paznokcie. Każdą zmianę w obrębie paznokci należy skonsultować z lekarzem specjalistą – podologiem bądź dermatologiem, by - jeśli zaistnieje taka potrzeba, włączyć odpowiednie leczenie.

 

Najczęściej występujące choroby paznokci to:

 • Grzybica paznokci – objawem grzybicy są żółte przebarwienia, które z czasem stają się ciemniejsze. Należy zwrócić szczególną uwagę na wolny brzeg paznokcia – to w tym miejscu najczęściej pojawia się grzybica.
 • Drożdżyca – jest powodowana przez drożdżaki. W odróżnieniu od grzybicy paznokci, atakuje górną i boczną część paznokcia – wały. Powoduje ból, obrzęk oraz zaczerwienienie. Przy drożdżycy może pojawi się również wydzielina ropna.
 • Zakażenie pałeczką ropy błękitnej – zakażenia tym typem bakterii jest dość łatwe w rozpoznaniu. Zmiana na płytce paznokcia przyjmuje kolor zielonkawy przez barwnik, który wytwarza kolonia bakterii.
 • Łuszczyca paznokci – mimo wystąpienia na paznokciach, jest to choroba skóry. Najczęstszym objawem łuszczycy są podłużne bruzdy (mogą wystąpić wzdłuż paznokcia, ale również być umiejscowione przypadkowo). Gdy łożysko paznokcia jest zajęte chorobą, pod płytką widoczne są żółtawe przebarwienia, a samy paznokcie robią się kruche oraz matowe.
 • Zanokcica – przy tej chorobie dochodzi do zapalenia w obrębie wałów oraz płytki paznokcia – pod skórą przykrywającą boczną oraz górną jego część. Na wskazanych miejscach pojawiają się bolesne, żywoczerwone obrzęki, z których może sączyć się ropa.
 • Onycholiza – często występująca choroba, pojawiająca się u kobiet. Może być wywołana przez kontakt z chemikaliami, ale również przez uszkodzenia mechaniczne, zakażenia grzybiczne, zaburzenia hormonalne lub przez łuszczycę.

 

Pamiętaj o kilku zasadach dotyczących pielęgnacji dłoni oraz paznokci:

 • korzystaj z odżywek i oliwek do paznokci,
 • stosuj codziennie kremy do dłoni,
 • nie wycinaj skórek,
 • unikaj sprzątania i zmywania naczyń bez rękawic ochronnych,
 • nie używaj produktów niewiadomego pochodzenia, bądź o agresywnym składzie.

 

Jeśli zauważyłaś u siebie objawy którychś z wymienionych wyżej chorób bądź inne zmiany w obrębie paznokci, najlepiej będzie zasięgnąć opinii lekarza.

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 294 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-18
Zamówienie i realizacja na 5
2024-07-15
Szybka realizacja zamowienie. Dobry dobór kolorów do startera :-)
pixel