WPŁYW GLUTENU NA PAZNOKCIE

05.05.16

 

Kayah, Grażyna Szapołowska i Gwyneth Paltrow już z niego zrezygnowały. O czym mowa? Gluten. Naukowcy przewidują, że 60% ludzi dozna opóźnionych reakcji wynikających z regularnego spożywania glutenu. Sama przetestowałam tą teorię i dziś, po pół roku cieszę się zgrabniejszą figurą i pożegnałam problemy z trądzikiem różowatym…

 

Czym właściwie jest gluten?

 

Jest to białko znajdujące się m.in. w ziarnach orkiszu, żyta, jęczmienia i owsa. Najgroźniejszym jest jednak gluten pszeniczny. Pszenica to podstawa większości posiłków jakie spożywamy. Niestety biorąc pod uwagę przykładowy kawałek chleba i porównując go z tym, sprzed lat pojawiłaby się znacząca różnica. Pierwotnie to zboże miało 18 chromosomów, a dziś ma ich aż 48. Zmiany genetyczne spowodowały, że jeden z najbardziej naturalnych produktów zaczął nam szkodzić. Co gorsza, pomimo doniesień naukowych dotyczących negatywnego wpływu glutenu na procesy biologiczne w ludzkim organizmie, technicy żywności nie poprzestają manipulować genami pszenicy.

 

Skutki spożywania glutenu…

 

Podstawową konsekwencją spożywania pszenicy jest uzależnienie. To zboże wywołuje sterowany przez insulinę cykl nasycenia i głodu, któremu towarzyszą euforia bądź smutek oraz zaburzenia funkcji neurologicznych.Gluten ma również związek z łamliwością paznokci, włosów, a także ze zmianami na skórze. W ostatnim czasie w czasopiśmie The New England Journal of Medicine ukazał się artykuł wskazujący 55 dolegliwości mających źródło w spożywaniu tego produktu. Wśród nich znalazły się osteoporoza, zespół jelita drażliwego, nieswoiste zapalenie jelit, anemia, nowotwory, chroniczne zmęczenie, afty, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, stwardnienie rozsiane i niemalże wszystkie inne choroby autoimmunologiczne. Z kolei US News & World Report opublikował esej, w którym zostały wymienione następujące działania niepożądane: zatrzymywanie płynów, choroba zatok, bóle głowy oraz depresja.

 

Czy można tego uniknąć?

 

Na szczęście tak! Naukowcy regularnie publikują dane, które potwierdzają pozytywny wpływ diety bezglutenowej. Jednakże należy być świadomym, że pozytywne efekty mogą zostać dostrzeżone w szczególnych przypadkach nawet po dwóch latach. Większość osób, które zmieniły sposób żywienia zauważyły poprawę kondycji cery, włosów i paznokci. Ich ogólny stan zdrowia zmienił się na lepsze, proporcje ciała wyrównały się, a depresyjne nastroje odeszły w zapomnienie. Podejmując decyzję o zmianie diety na tę bezglutenową, warto zapoznać się z listą produktów dozwolonych. To nie tylko rezygnacja z pieczywa pszennego Zachęcam do zdrowego odżywiania!

 

Aleksandra Kulińska-Strzelczyk