Alergie kontaktowe to zmora wielu osób. Nieraz uniemożliwiają wykonanie manikiuru, zawsze wiążą się z dyskomfortem. Ale czy naprawdę uczulenia wykluczają stosowanie hybrydy?

"/>

Czy alergik może używać hybrydy?

16.06.20
Czy alergik może używać hybrydy?

Alergie kontaktowe to zmora wielu osób. Nieraz uniemożliwiają wykonanie manikiuru, zawsze wiążą się z dyskomfortem. Ale czy naprawdę uczulenia wykluczają stosowanie hybrydy?

 

Manicure hybrydowy to wygoda. Trwałość, blask i piękne świeżo wyglądające paznokcie przez dwa tygodnie. Każda kobieta z zadbanymi dłońmi czuje się i wygląda na zadbaną, a hybryda wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla osób, u których trwałość lakieru wynosi raptem kilka dni. Natomiast sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana u alergików. Uczulenia, egzemy, popękany, pokryty wysypką naskórek – nie dość, że nie wyglądają estetycznie – sprawiają ból. Stosowanie manikiuru hybrydowego w takiej sytuacji nie jest wskazane. Chyba, że został specjalnie stworzony pod kątem skóry wrażliwej.

Alergie kontaktowe


Jak powstają alergie kontaktowe? Najczęściej dotykają skóry wrażliwe, reaktywne. A także – czasowo przesuszone w wyniku nadużywania detergentów, środków do sprzątania, mydeł w płynie lub środków odkażających. Usuwają one bowiem nie tylko tłuszcz i bakterie z powierzchni dłoni, ale także lipidy z warstwy ochronnej naskórka. Skóra bez zdrowej, nienaruszonej warstwy hydro-lipidowej jest mniej odporna na działanie potencjalnych alergenów, a te mogą szybciej przeniknąć przez jej naruszony płaszcz ochronny.


Co najbardziej podrażnia lub uczula skórę? Najczęstsze alergeny to konserwanty, substancje zapachowe, barwniki, a także emulgatory, żywice czy kleje. Pomimo, że wydaje się, że z tymi dwoma ostatnimi grupami nie ma się na co dzień do czynienia, często  występują w lakierach i lakierach hybrydowych. Czy można zapobiec alergiom kontaktowym? Pomocne, jeśli ma się podejrzenia jest wykonanie testów płatkowych u dermatologa (do skóry na plecach przyklejane są płytki nasączone 80 grupami różnych alergenów, a reakcje skórne są odczytywane po 2-3 dobach). Natomiast czasami uczulenie pojawia się po manikiurze, choć nigdy wcześniej nie miało miejsca.


Jaki może być powód alergii kontaktowych? Zwykle to wina składników zmywaczy lub produktów do manikiuru (uwaga na spreje odkażające, wiele z nich podrażnia skórę). Stosowanie niektórych substancji jeszcze kilka lat temu dopuszczalnych do produkcji lakierów do paznokci, jak formaldehyd – jest surowo wzbronione na terenie Unii Europejskiej. Natomiast inne okazują się drażniące dopiero kiedy się je przetestuje na własnej skórze. Ofiary używania złej jakości lakierów bądź hybryd nie tylko mają dłonie pokryte wysypkami, ale także popękany naskórek lub zniszczoną, a nawet odchodzącą płytkę paznokcia. Wówczas należy zrobić przerwę w stosowaniu hybrydy, odbudować płytkę i sięgać przez jakiś czas po zwykłe lakiery.

 

Bezpieczny manikiur


Jeśli jest się alergiczką i uczulenia kontaktowe to chleb powszedni, warto być dla siebie bardziej wyrozumiałą i dokonywać rozsądniejszych wyborów w manikiurze. Warto także zwracać uwagę na detale. Alergik lepiej jeśli do dezynfekcji używa przetestowanego wcześniej żelu lub płynu antybakteryjnego (można nosić na zabiegi własny środek), opcjonalnie – powinien myć ręce mydłem w płynie. A w trakcie zabiegu nie dopuszczać do kontaktu bazy, lakieru czy topu ze skórkami wokół paznokcia (na górze lub po bokach). Delikatny odstęp pomiędzy skórką a pomalowaną częścią płytki jest w przypadku uczuleń skórnych wskazany.
Co jeszcze warto wiedzieć zanim się wykona manikiur hybrydowy? Im mniej preparatów nałoży się na płytkę – tym lepiej i bezpieczniej dla skóry alergika. Kabos ma w ofercie lakiery hybrydowe Gelike, które są nieinwazyjne dla płytki paznokcia i wyjątkowo łagodne dla wrażliwców. Uchodzą za najmniej uczulające produkty tego typu na rynku. Gelike są łączą cechy lakierów tradycyjnych i składników światłoutwardzalnych. Idealne dla osób z wrażliwą i problematyczną płytką paznokcia, a także po uczuleniach. Utrzymują się na płytce bez poprawek do 2 tygodni i można je usuwać zmywaczem bezacetonowym.

 

Dodatkowy krok w stronę bezpieczeństwa? Gelike Kabos nie wymagają matowienia czy stosowania preparatów kwasowych, które często podrażniają i alergizują skórę. Dzięki temu są idealne nawet dla osób, które wykonują manikiur hybrydowy samodzielnie. Marka Kabos szkoli i publikuje również materiały edukacyjne o tym, jak prawidłowo dbać o paznokcie, usuwać lakier i malować, aby nie zniszczyć płytki paznokcia. A także jak się cieszyć manicurem hybrydowym po uczuleniach i problemach skórnych. Natomiast pozytywne jest to, że stosując się do powyższych zasad, nawet alergik ma szansę nosić hybrydę.