Miłośniczkom kolorowych paznokci ciężko wyjść z domu bez starannego manicure. Są jednak takie chwile, w których od malowania lepiej się powstrzymać. Kiedy?

"/>

KIEDY NIE MALOWAĆ PAZNOKCI?

20.04.18

 

Miłośniczkom kolorowych paznokci ciężko wyjść z domu bez starannego manicure. Są jednak takie chwile, w których od malowania lepiej się powstrzymać. Kiedy?

 

Zmiany chorobowe

 

Jakakolwiek choroba paznokci jest przeciwskazaniem do pokrywania płytki substancjami barwiącymi, niezależnie od rodzaju manicure. Panie, które cierpią na infekcje płytki, czy też skóry wokół lub pod paznokciem powinny zrezygnować z wykonywania manicure klasycznego, hybrydowego czy japońskiego. To samo przy zmianach wywołanych przez grzyby, drożdże, czy reakcje alergiczne.

 

Jeżeli wygląd płytki odbiega w jakikolwiek sposób od normy, powinno się zmyć wszelkie lakiery, krótko obciąć i spiłować paznokieć. Dopiero po zagojeniu się wszelkich niepożądanych odczynów, możemy wrócić do stylizacji.

 

Problemy z krzepliwością krwi

 

Trudno gojące się rany i potok krwi zamiast delikatnego skaleczenia, to kolejna sytuacja, podczas której nie powinnyśmy wykonywać manicure. Najmniejsze skaleczenie, wywołane np. przez cążki (o które bardzo łatwo nawet przy zachowaniu ostrożności), może się stać groźne dla naszego zdrowia. Poza ograniczeniem malowania płytki, panie, które cierpią na problem z krzepliwością, powinny uważać na stosowanie nożyczek i obcinaczek. Wycinanie skórek powinny zamienić na usuwanie ich patyczkiem, lub ostrożne piłowanie.

 

Rany wokół paznokcia

 

Jakiekolwiek ranki w skórkach, lub w okolicy płytki, powinny być przeciwskazaniem do manicure klasycznego. Dodatkowa ingerencja ostrych narzędzi typu obcinaczka i cążki a także kontakt z substancjami chemicznymi mogą znacznie pogorszyć stan skaleczenia i doprowadzić do poważnych infekcji. Wszelkie przerwy w ciągłości skóry to otwarta droga dla wirusów, bakterii i grzybów. Nie jest to też wskazane w kontekście zachowania higieny w gabinecie i rozprzestrzeniania się różnego rodzaju infekcji.

 

Kiedy zrezygnować z manicure hybrydowego

 

W przypadku manicure hybrydowego obowiązują te same, powyższe zasady, ale dodałybyśmy do nich jeszcze dwie.

 

Przede wszystkim: słabe paznokcie. Jeżeli sam lakier hybrydowy nie pogorszy złego stanu płytki, to zrobi to aceton, którym zmywamy stylizację. Jeżeli widzimy, że paznokieć jest osłabiony, również powinnyśmy pozwolić mu odpocząć od wszelkich zabiegów upiększających. Dajmy sobie ze 2-3 tygodnie na regenerację, w skład której wchodzi zewnętrze i wewnętrze odżywienie paznokcia. Chodzi o stosowanie odżywek (np. Nail Magic Oil) a także produktów witaminowych, lub diety bogatej w witaminy A, B, C, E, PP i H.

 

Po drugie: nie maluj paznokci hybrydą jeżeli dopiero co zdjęłaś sztuczne paznokcie. Prawdopodobnie są osłabione i potrzebują przerwy, nawet jeżeli osłabienia nie widać gołym okiem.

 

Ciąża

 

O manicure przyszłych mam pisałyśmy szerzej w TYM poście. Zdania na temat stylizacji paznokci kobiet w ciąży są podzielone, jednak w jednym lekarze są zgodni: zrezygnuj z malowania płytki pod koniec ciąży. Podczas porodu, to miedzy innymi wygląd paznokci jest wyznacznikiem stanu zdrowia.

 

A co z manicure japońskim?

 

Mimo, że jest to zabieg, który oparty jest na preparatach pochodzenia naturalnego i ma na celu poprawę wyglądu i zdrowia paznokcia, dotyczą go te same zasady, co powyżej. Zrezygnuj z niego, jeżeli na paznokciach zauważyłaś zmiany chorobowe, oraz jesteś po zdjęciu sztucznego paznokcia. Musi mieć on czas na regenerację przed kolejnymi zabiegami.

 

Kolorowe lakiery, zdobienia, przedłużanie paznokci zostały stworzone po to aby z nich korzystać! Wraz z biegiem lat tworzone są preparaty bardziej przyjazne zdrowiu i mniej ingerujące w strukturę paznokcia. Jednak właśnie po to ab móc je stosować, należy czasami od nich odpocząć. Wtedy dopiero będziemy mogły cieszyć się ulubioną stylizacją bez strachu o nasze zdrowie.