Paznokcie to odzwierciedlenie naszego trybu życia. Im bardziej byłyśmy dla siebie łaskawe na przestrzeni lat, tym lepiej będą wyglądać. Proces starzenia dotyka niestety nie tylko skóry, lecz również płytki paznokciowej. Stylistka może pomóc w przywróceniu pięknego wyglądu dłoni seniorki oraz zaproponować jej kilka prostych rozwiązań, które pomogą poprawić ich kondycję.

"/>

DOŚWIADCZONE DŁONIE – CZYLI STYLIZACJA PAZNOKCI SENIOREK

26.05.17

 

Paznokcie to odzwierciedlenie naszego trybu życia. Im bardziej byłyśmy dla siebie łaskawe na przestrzeni lat, tym lepiej będą wyglądać. Proces starzenia dotyka niestety nie tylko skóry, lecz również płytki paznokciowej. Stylistka może pomóc w przywróceniu pięknego wyglądu dłoni seniorki oraz zaproponować jej kilka prostych rozwiązań, które pomogą poprawić ich kondycję.

 

Skóra i paznokcie osób starszych potrzebują zupełnie innej pielęgnacji niż ich młodsze wersje. Wraz z upływem czasu zmienia się nie tylko wygląd ale też skład naszego ciała. Dlatego pielęgnacja i stylizacja dłoni bardziej doświadczonych, powinna być ściśle dostosowana do ich potrzeb.

 

Co się zmienia?

 

Wraz z wiekiem często zwiększa się bruzdowanie paznokcia. To normalny objaw starzenia się, który nie musi nas niepokoić. Możemy wówczas zaproponować zabiegi z wykorzystaniem żelu budującego.

 

Kolejny efekt wpływu działania czasu to zmiana koloru paznokci. Jest to typowe przy słabszym krążeniu krwi u osób starszych, oraz zmniejszonej liczbie mikroelementów. Z różowego zmieniają odcień na sinobiały, albo żółkną.
Paznokcie wolniej też rosną, w związku z tym wydłuża się proces regeneracji płytki. Spowodowane jest to wzrostem martwych komórek keratynowych.

 

Normalna jest także zwiększona kruchość, łamliwość i rozdwajanie. Paznokcie mogą mieć tendencję do przerastania albo twardnienia, co z kolei sprzyja wrastaniu w otaczające skórki (zwłaszcza przy paznokciach u stóp).
Czas zwiększa niestety tendencje do rozwoju infekcji grzybicznych, z których w późnym wieku, trudniej i dłużej się leczy.

 

Jak pielęgnować paznokcie seniorek?

 

Przede wszystkim systematycznie. Profilaktyka przed często zmorą klientek, czyli bolesnym wrastaniem i późniejszymi komplikacjami z tym związanymi, to częste przycinanie paznokci na prosto i w razie potrzeby korygowanie ich frezarką.
Ponadto, stawiamy na klasykę. Najlepiej sprawdzi się klasyczny manicure z zastosowaniem preparatu do usuwania skórek (do kupienia TUTAJ), zamiast moczenia ich w wodzie. Miękkie skórki z łatwości będzie można usunąć patyczkiem. Takie rozwiązanie będzie lepsze niż usuwanie ich za pomocą cążków. Ewentualne rany u starszych klientek dłużej i trudniej się goją. Poprzez spadek odporności, wzrasta również ryzyko zakażeń drobnoustrojami.

 

Paznokcie, których kondycja nie jest najlepsza, należy odżywiać. Sprawdzą się tu głównie preparaty zawierające wapń, magnez, krzem, keratynę czy żelazo – czyli te, których z wiekiem ubywa w naszym organizmie. Doskonałym rozwiązaniem będzie silnie regenerujący Nail Magic Oil (który kupisz TUTAJ). Bruzdy najlepiej ukryją preparaty wypełniające i wygładzające z silikonem, proteinami jedwabiu i witaminami.

 

Seniorce, która skarży się na wolny wzrost paznokcia, możemy zaproponować preparat, który stymuluje wzrost płytki (TUTAJ). Podkreślmy jednak, że jednorazowa aplikacja w gabinecie nie wystarczy, seniorka powinna używać go regularnie, najlepiej codziennie.

 

Stylizacja starszych paznokci

 

W ramach zdobienia płytki, możemy zaproponować przedłużanie metodą żelową. Pamiętajmy jednak aby nie wykonywać tego zabiegu zbyt często oraz najważniejsze- by nowy paznokieć nie był zbyt długi. Dłuższe paznokcie sprzyjają uszkodzeniom.

 

Kolorystycznie nie musimy się ograniczać, chociaż zdecydowana większość klientek w starszym wieku wybiera klasyczne czerwienie, frencze i ciemne odcienie. Rzadziej decydują się na wymyślne ozdoby, czy krzykliwe barwy, które pasują raczej młodszym osobom.

 

Pamiętajmy o skórze dłoni

 

Najpiękniej wystylizowane paznokcie nie będą wyglądały dobrze, jeżeli dłonie są zaniedbane. Skóra u osób starszych traci swą elastyczność i często się przesusza. Do zabiegu dobrze jest więc włączyć intensywne złuszczenia martwego naskórka, które zwiększy ukrwienie skóry i pobudzi krążenie krwi. Dobrze w tej roli sprawdząją się peelingi cukrowe.
Idealne będą też maski i kremy na bazie odżywczych olejów, które głęboko nawilżą dłonie (do kupienia TUTAJ). Zaproponujmy klientce aby stosowała je codziennie. Dobrze, jeżeli taki preparat ma dodatkowo filtry UV, które spowolnią proces starzenia skóry wywołany działaniem słońca.

 

Poza codzienna pielęgnacją, sprawdzi się stosowanie zabiegów parafinowych i rozgrzewających, zwłaszcza, jeżeli klientka narzeka na problemy ze stawami i słabsze krążenie.

 

Poza zabiegami należy codziennie chronić skórę przed niekorzystnym działaniem niektórych substancji. Dojrzalsze miłośniczki zadbanych dłoni powinny wykonywać wszelkie prace domowe, które wiążą się z użyciem chemikaliów i wody, w nałożonych rękawiczkach gumowych lub lateksowych. Po każdym kontakcie ze środkiem myjącym (mydło, płyn do mycia naczyń itd.), powinny starannie nakremować ręce, zwracając uwagę na paznokcie.

 

Nie ma potrzeby aby osoby starsze rezygnowały ze stylizacji paznokci. Mogą ją stosować i cieszyć się nią tak samo, jak osoby młode. Pamiętajmy jednak, że dłonie seniorek wymagają nieco innego podejścia. Dbanie o ich prawidłowy wygląd powinno się jednak zacząć o wiele wcześniej niż w wieku podeszłym, dzięki czemu na starość skóra i paznokcie pozostaną w dobrej kondycji.

 

Jakie są Wasze doświadczenia w stylizacji dłoni seniorek? Jaki rodzaj manicure najczęśniej wybierają?